זוחלים ודו-חיים בישראל - מדריך שדה

נחש חולות

הבלוג

מה עדיף לי, חלק או פסים?

בקרב מספר מיני נחשים קיים הבדל משמעותי במראה החיצוני בין פרטים המשתייכים לאותו המין.

ישנם שני מינים מישראל המשקפים אמירה זו באופן מרשים:

ארבע קו מובהק (2 תמונות תחתונות) נחש נפוץ המאכלס את מירב שטחה של ישראל. הנחשים החיים בסביבה ים תיכונית מאופיינים בקווי אורך ברורים לאורך גופם. לעומתם נחשים המאכלסים בתי גידול מדבריים מאופיינים בדגם קווים דהוי או חסרי דגם לחלוטין. קיימת חפיפה מועטה בין שני המופעים הטיפוסיים (חלק ומקוקו).

שלוון קווים (2 תמונות עליונות) נחש הנפוץ רק בבתי הגידול הים תיכוניים של ישראל. ניתן למצוא נחשים בעלי קווי אורך ברורים ופרטים חלקים לחלוטין. בשונה מהמין ארבע קו, לא קיימת חלוקה מרחבית בין המופעים השונים. ניתן למצוא באוכלוסייה פרטים בעלי דגם קווים ומחוסרי דגם כלל החיים בסמיכות זה לזה. בהטלה שארעה בשבי בקעו שלוונים משני המופעים לאותה האם.

ההסבר שניתן למגוון המופעים של נחשי הארבע קו מובהק מתבסס על מידת ההתאמה של מראה בעל החיים לבית הגידול בו הוא חי. גוף מפוספס יכול להוות יתרון לפרט החי בסביבה עתירה בצומח ולהקטין את סיכון ההטרפות. לעומת זאת אותו מופע יכול להוות חיסרון כשמדובר בבית גידול דל בצומח.

ההסבר שניתן עבור ארבע קו מובהק אינו יכול לתת מענה טוב להבנת השוני במופעים של שלוון הקווים. במקרה זה המופעים ככל הנראה נובעים מכוחות סלקציה שונים אשר אינם ברורים עד תום.

במדריך השתדלנו לכלול בכל דף המתאר מין מסויים כמה שיותר מופעים מייצגים בכדי להפוך את ההכרות עם המין למעמיקה יותר ואת הזיהוי לקל יותר.

מה עדיף לי, חלק או פסים?

עוד מהבלוג...

האם יש נחשי קוברה בישראל?

האם יש נחשי קוברה בישראל?

נתקלם בנחש? כך תזהו אותו

נתקלם בנחש? כך תזהו אותו

הצפרדע שחזרה מן המתים

הצפרדע שחזרה מן המתים

נחשים בטלוויזיה - מציאות מול דמיון

נחשים בטלוויזיה - מציאות מול דמיון

 

רוצים ללמוד עוד על זוחלים ודו-חיים בישראל?